Lac Du Grand Fontenay – to nowa woda otwarta w tym roku, położona na południe od Paryża w środkowej Francji. Jest to stara żwirownia, w latach 80 tych zalana wodą, Zbiornik graniczy z rzeką Le Loing, oraz z dopływem Sekwany, cały teren jest zakwalifikowany jako obszar NATURA 2000. Woda jest zasilana dwoma podwodnymi źródłami z La Loing. w Latach 2004-2012 było to doskonałe łowisko karpiowe z rybami o masie powyżej 20kg. od 2012-2015 łowisko nie było eksploatowane,a w 2015r. zostało zakupione przez grupę entuzjastów, którzy odbudowali cały potencjał zbiornika, oraz przygotowali go do profesjonalnego połowu. Cały teren ma powierzchnię około 26ha, w tym 22ha lustra wody. Stanowisko, dno, oraz cała infrastruktura przez ostatni rok została cała zmodernizowana. Nastąpiła ingerencja w dno, zbiornik został częściowo odmulony, zostały usypane górki, oraz przygotowane pod przyjazd wędkarzy z całej Europy stanowiska. Na 22ha umiejscowionych jest 17 stanowiska, jedno, dwu lub trzy osobowych, łącznie z możliwością wynajęcia domku na stanowisku. Należy dodać, że jest to woda, na której obowiązuje tylko możliwość połowu z rzutu. Dno jest jak pisałem wcześniej mocno zróżnicowane przeważnie twarde, jednak z łatwością znajdziemy miejsca bardziej miękkie. Głębokość zbiornika średnio wynosi około 3,5m, a najgłębsze partie to okolice 6m.  Stanowiska są doskonale przygotowane dla wędkarzy, są obszerne, oraz z wygodnym zejściem do wody, na niektórych stanowiskach znajdują się pomosty, które ułatwiają podebranie dużych ryb. Na wybranych stanowiskach znajdują się domki o powierzchni 48m2, oraz wiaty o powierzchni 20-30m2, większość stanowisk wyposażona jest w prąd. Teren jest zalesiony, co daje sporą ilość cienia w ciągu dnia w upalne francuskie dni. Woda jest czysta i dobrze natleniona, dzięki przepływowi dwóch rzek. Karpie osiągają tu duże przyrosty ze względu na ogromną ilość pożywienia takiego jak małże, raki, ślimaki, ochotka, dafnia. Na dnie nie występuję duża ilość przeszkód, zaczepów, zwalonych drzew. Rybostan – zbiornik jest bogaty jeśli chodzi o gatunki ryb karpiowatych. Występuję spora populacja ryb starych w graniach 300-500 sztuk, oraz ryb z tegorocznego zarybienia 800 sztuk karpia – największe wpuszczone okazy przekraczały wagę 30kg, a karpie koi osiągały wagę ponad 15kg. Ponadto w zbiorniku występuje spora populacja jesiotra, którego waga grubo przekracza 50kg. Dodatkowo możemy dość często trafić na potężne amury przekraczające swoją wagą 20kg i osiągające długość ponad 130cm. Podczas rekultywacji wody, został odłowiony praktycznie cały sum. Regulamin nie jest specjalnie rygorystyczny- obwiązują standardowe zapisy mówiące o używaniu haczyków bezzadziorowych, wymagane są standardowe środki ochronne jak mata, środek do dezynfekcji, oraz duży podbierak. 

Dojazd do zbiornika z Polski jest stosunkowo łatwy odległość z polski nie przekroczy 1500km, a droga nie powinna zająć więcej niż 14 godzin. Grand Fontenay to doskonałe miejsce w którym możemy połączyć rodzinny wypoczynek z wędkowaniem. Dobre warunki sanitarne, oraz możliwość wynajęcia domku, w którym pomieścimy całą rodzinę daje nam naprawdę dobrą perspektywę wypoczynku. Do tego klimat panujący we Francji, pobliska obecność rzek, oraz obszar Natura 2000 może dać Nam naprawdę niezapomniane wakacje. Dodam, że zbiornik otwarty jest praktycznie cały rok. Co do cen, cena za wędkowanie na stanowisku jednoosobowym wynosi w zależności od sezonu od 224 – 287Euro za tydzień, oczywiście jeśli wybierzemy stanowisko z wiatą i prądem, lub stanowisko z domkiem cena automatycznie wzrośnie.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tej wody, biorąc pod uwagę, iż łowisko jest stosunkowo świeże myślę, że przechytrzenie ryby o wadze przekraczającej 30kg nie powinno tu być większym problemem dla wprawionego karpiarza.